News  Introduction  People  Statutes  Projects  Conferences  Publications  Links  Eurotort  ACET 

Overview
Programme
Downloads
Pictures
Contact



Programme of 17th ACET

Thursday, April 5, 2018

Austrian Ministry of Justice
(Palais Trautson), Museumstrasse 7,
1070 Vienna [MAP]

Chair: BA Koch

18:00

Welcome Address

18:10

Johann NEETHLING:

Recognition and Protection of Personality Rights: Classification and Typology

19:15

Opening Reception

 

Friday, April 6, 2018

Austrian Academy of Sciences
(Festive Hall), Dr. Ignaz Seipel-Platz 2,
1010 Vienna[MAP]
 

Chairs: M Hinteregger, C Wendehorst

09:00

 

Brief reports on the following
jurisdictions:

Austria | Belgium | Bulgaria | Croatia |The Czech Republic | Denmark | England & Wales | Estonia

10:40

Coffee break

11:00

Brief reports on the following
jurisdictions:

Finland | France | Germany | Greece | Hungary | Ireland | Italy | Latvia

12:30

Lunch break (light buffet provided)

13:30

Brief reports on the following
jurisdictions:

Lithuania | Malta | The Netherlands
Norway | Poland| Portugal | Romania Scotland

15:10

Coffee break

15:30

Brief reports on the following
jurisdictions:

Slovakia | Slovenia | Spain | Sweden  Switzerland | European Union

16:30

Concluding Summary

  (Discussion at the end of each session)

19:30

Heurigen Evening

 

Saturday, April 7, 2018

Austrian Academy of Sciences
(Festive Hall), Dr. Ignaz Seipel-Platz 2,
1010 Vienna
[MAP]
 

Chair: J Spier

Special Session: Non-Contractual Liability for Railways, Busses, and Airplanes

09:00

Ernst Karner
Introductory Remarks

Jonas Knetsch
Tort Law and Mass Transportation Accidents - A French-German View on Legal Challenges in Times of Market Deregulation

10:30

Coffee Break

11:00

Bjarte Askeland
Scandinavian Strict Liability Solutions

David Howarth
The Place of Tort Law in the UK Public Transport System

  (Discussion at the end of each session)

13:00

Close

 

 

 

 


Speakers



C Alunaru
Arad (Romania)

H Andersson
Uppsala (Sweden)

B Askeland
Bergen (Norway)

E Bagińska
Gdansk (Poland)

M Baretic
Zagreb (Croatia)

E Bargelli
Pisa (Italy)

S Bergenser
Copenhagen (Denmark)
 
A Bitāns
Riga (Latvia)


G Caruana Demajo
Valletta (Malta)

E Dacoronia
Athens (Greece)

G Dugar
Ljubljana (Slovenia)

A Dulak
Sládkovičovo (Slovakia)

I Durant
Louvain (Belgium)

S Drukteiniene
Vilnius (Lithuania)


M Hogg
Edinburgh (United Kingdom)

D Howarth
Cambridge (United Kingdom)

J Hrádek
Prague (The Czech Republic)

Z Jacquemin
Paris (France)

E Karner
Vienna (Austria)


A Keirse
Utrecht (The Netherlands)

J Knetsch
Saint-Denis (France)


P Korpisaari
Helsinki (Finland)

I Kull
Tartu (Estonia)

  A Menyhárd
Budapest (Hungary)

A Morris
Cardiff (United Kingdom)

J Pehm
Vienna (Austria)


A Pereira
Coimbra (Portugal)

S Perner
Linz (Austria)

E Quill
Limerick (Ireland)

A Ruda
Girona (Spain)

L Saltinyte
Vilnius (Lithuania)


K Tande
Bergen (Norway)

T Thiede
Dortmund (Germany)

V Tokushev
Sofia (Bulgaria)

W Wurmnest
Augsburg (Germany)